توافق هسته ای...

...

۵ مطلب توسط «فاطمه حیدری» ثبت شده است

فرصتهاپس از برجام

الف: سیاسی: تعامل با دنیای بین الملل، افزایش نفوذ ایران در سطح منطقه و بین الملل

ب: اقتصادی: امکان ورود سرمایه گذران به کشور، آزاد شدن منابع ارزی بانک مرکزی، آزاد شدن نقل و انتقال ارزی، تبادل ارزی بین بانک های داخلی و خارجی و تاسیس شعب بانک های خارجی در ایران، تسهیل صادرات کالاهای غیر نفتی ایرانی ، بهره برداری و توسعه میادین نفت و گاز، تبدیل ایران به هاب اقتصادی در خاورمیانه و 

ج: علمی: انتقال فناوریهای نوین و پیشرفته یه کشور، تبادلات علمی بین دانشگاههای ایران و دانشگاههای معتبر خارجی،

د: گردشگری: ورود گردشگران خارجی به ایران و ایجاد اشتغال های جدید

ه:هسته ای: ورود ایران به باشگاه تولید کنندگان هسته ای و تولید رادیو داروهای هسته ای جهت کاربرد در علوم پزشکی

 

تهدید های بعد از برجام:

الف: سیاسی: نفوذ سیاست بیگانگان در کشور

ب: فرهنگی: نفوذ فرهنگ بیگانگان در کشور

ج: اقتصادی: ورود کالاهای مصرفی و تولیدی خارجی در بازار های ایران، سرمایه گذاری در مواردی که برای ایران اولویت ندارد.

۳ نظر ۱۸ دی ۹۴ ، ۲۲:۱۷
فاطمه حیدری

1 -  آزاد شدن پول و اعتبارات بلوکه شده

2- فرصت های پیش رو در بازار تکنولوژی

3- فرصت های پیش رو بعد از لغو تحریم‌های بانکی و بیمه‌ای و رونق بازرگانی

4- فرصت های پیش رو در زمینه  سرمایه‌گذاری و امکان حضور شرکت‌های بزرگ در کشور

5- فرصت های پیش رو در زمینه گارانتی و خدمات پس از فروش

6 – فرصت های پیش رو بعد از لغو تحریم‌های نفت، گاز پتروشیمی

7 – فرصت های پیش رو در صنعت خودرو

8 – فرصت های پیش رو در صنعت هواپیماسازی و کشتیرانی

9- فرصت ها در حوزه  اشتغال و ازدواج جوانان

10– فرصت های پیش رو بعد از توافق هسته ای در حوزه بازی های ویدوئی


۱ نظر ۱۸ دی ۹۴ ، ۲۲:۱۲
فاطمه حیدری

بعد از دستیابی به توافق هسته ­ای در وین در ٢٣ تیرماه سال ١٣٩٤، نزاعی که بیش از یک دهه، موجب تحریم و بلوکه کردن توسعه همکاری و روابط سیاسی، اقتصادی ایران با دولت های غربی و غیر غربی شده بود، به پایان رسید.
در اثر تحریم­های سخت بانکی، مالی، بیمه ای و انرژی، شرایط سختی بر کشورمان تحمیل شده بود و در اثر این تحریم­ها، ضررهای مالی زیادی، ناعادلانه بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل شد در حالیکه ایران طبق معاهده منع اشاعه سلاح های هسته­ای، از حق برخورداری و استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای برخوردار بود.
طبق روند توافق شده، آژانس بین المللی انرژی هسته­ای باید در ١٥ دسامبر ٢٠١٥ پرونده موضوعات مربوط به گذشته و حال پرونده هسته­ای را خاتمه یافته اعلام کند و آمانو در این تاریخ گزارش خود را ارائه و شورای حکام آژانس نیز با قطعنامه­ای در همان تاریخ ١٥ دسامبر(٢٤ آذر)، موضوع پی ام دی( یا ابعاد نظامی احتمالی) را خاتمه یافته تلقی نماید. مرحله ای مهم که گامی اساسی در مسیر اجرای توافق وین خواهد بود.
با این مقدمه کوتاه، این یادداشت نگاهی بر فرصت­های پیش روی کشورمان در دوران پسا تحریم و پسا توافق دارد. فرصت­های پیش رو را می­توان عمدتا در سه بخش اقتصادی، سیاسی و نظامی تقسیم بندی کرد:

الف - فرصت اقتصادی:


١- مهمترین و آشکارترین فرصت پیش روی جمهوری اسلامی ایران در دوران پسا تحریم­ها، فرصت­های اقتصادی است. با رفع تحریم­ها، امکان نقل و انتقالات مالی از طریق شبکه­های بانکی فراهم شده و این مهم­ترین و موثرترین اثر لغو تحریم­ها است که هزینه­های اضافی و روش­های غیر مستقیم فساد آور را از سیستم مالی و بانکی کشور حذف خواهد نمود و از طرفی شرکاء و طرف­های جدید با شرایط قراردادی جدیدی را در اختیار ایران قرار خواهد داد.
٢- با توجه به شناسایی و آشکار شدن نقاط ضعف کشور در بخش­های مختلف اقتصادی در دوران تحریم، لغو تحریم­ها امکان بهره برداری موثرتر، کارآتر و دقیق­تر از فرصت­های اقتصادی جدید را فراهم و مانع از تکرار یا کاهش تکرار آسیب پذیری در شرایط مشابه در آینده خواهد شد.
٣- خروج شرکت­های مختلف غربی از ایران در دوران تحریم و جایگزینی آن ظرفیت­ها با توانایی­های بومی (هر چند دارای کیفیت پایین) و یا شرکت­های رقیب آسیایی، قدرت مانور و استغناء بیشتری را در مذاکرات دوران پسا تحریم با شرکت­های غربی فراهم نموده که امکان امتیاز گیری بیشتر یا تنظیم قراردادهای دوجانبه بهتر را فراهم نموده است.
٤- شرکت­های داخلی دولتی و خصوصی، با استفاده از تجربه دوران تحریم، شناخت بهتری از بازارهای منطقه­ای و بین­المللی و شرکاء مختلف و میزان اعتماد یا عدم اعتماد به آنها پیدا نموده­اند که قطعاً در مذاکرات و انعقاد قراردادها در دوران پسا تحریم مفید خواهد بود.
٥- در دوران پسا تحریم امکان توسعه روابط اقتصادی با کشورهای مختلف بویژه کشورهای غربی مجدداً فراهم شده است و توسعه اقتصادی در روابط، طبق تئوری و مدل کارکردگرایی می­تواند عاملی مهم در توسعه روابط سیاسی با این کشورها نیز باشد.
٦- ورود کشورهای پیشرفته و دارای تجربه در بخش­های مختلف صنعت هسته­ای کشورها در راستای تغییر کارکرد نیروگاه اراک و یا در بخش­های دیگر و از طرفی تداوم برنامه هسته­ای بدور از فضای تنش­آلود و تهدید، میتواند ظرفیت­های اقتصادی جدیدی در این عرصه را برای کشور به همراه داشته باشد.

ب- فرصت های سیاسی:


١- با حل پرونده هسته­ای، مشکل موجود در عادی شدن روابط ایران با کشورهای غربی و غیرغربی برطرف شده و امکان توسعه روابط سیاسی فراهم گشته است.
٢- توافق هسته­ای، امکان و زمینه را برای حل سایر مسائل و بحران­هایی که نیاز به حضور ایران دارد را فراهم کرده است. این واقعیت، خیلی سریع در یافتن راه حل برای بحران سوریه خود را نشان داد و در آینده در حل سایر بحران­ها نیز موثر خواهد بود.
٣- گرچه توافق هسته­ای در کوتاه مدت موجب نگرانی برخی کشورهای عربی و بازیگران منطقه خاورمیانه شده و تنش در روابط ایران و آنها همچنان ادامه دارد ولی در میان مدت و دراز مدت، مسیر روابط به سمت کاهش بحران و ارتقاء و توسعه روابط خواهد رفت.
٤- توافق هسته­ای موجب ارتقاء نقش فعال و کنشگرانه جمهوری اسلامی ایران در سازمان­های مختلف منطقه­ای و بین­المللی خواهد شد.
٥- موفقیت به حفظ انرژی صلح آمیز هسته­ای و حل بحران هسته­ای همراه با حفظ چرخه بهره برداری صلح آمیز از این انرژی به اقرار دوست و دشمن یک موفقیت سیاسی و دیپلماتیک برای جمهوری اسلامی ایران بوده است.

ج- فرصت­های نظامی:


١- با توجه به استثنا نمودن توانایی­های موشکی جمهوری اسلامی ایران از بحث نظارت و کنترل، پیشرفت­های کشورمان در عرصه موشکی نه تنها متوقف نخواهد شد بلکه با شدت بیشتر ادامه خواهد یافت که موجب فراهم نمودن فرصت­های جدید نظامی برای کشور خواهد بود.
٢- حفظ فناوری هسته ­ای صلح آمیز هسته­ای و تداوم روند توسعه و تقویت آن، با توجه به نقش و تأثیر این فناوری در سایر ابعاد نظامی متعارف، موجب رشد و توسعه توان نظامی متعارف ایران در بخش­های مختلف خواهد شد.
٣- توانایی جمهوری اسلامی ایران به حل بحران هسته­ای از طریق صلح آمیز و حفظ تمامی دستاوردهای خود در این حوزه، بدون تغییر شعارها و اهداف سیاست خارجی و روابط بین المللی خود، نه تنها از قدرت و پرستیژ کشورمان نکاسته بلکه موجب ارتقاء و افزایش آن و بویژه نوعی بازدارندگی برای جمهوری اسلامی ایران در برابر تهدیدهای خارجی شده و خواهد شد.
٤- توافق هسته­ ای، موجب تثبیت بیشتر کشور و تقویت امنیت و ثبات اجتماعی و سیاسی گشته و از این طریق نیز فرصت­های نظامی و امنیتی جدیدی را عاید کشور نموده است خنثی شدن پروژه­های ایران هراسی و امنیتی سازی جمهوری اسلامی ایران موجب فراغت خاطر بیشتر و امکان تقویت بخش­های دیگر نظامی مورد نیاز خواهد گشت.

امید است که این یادداشت کوتاه، توانسته باشد بخشی از فرصت­های پیش رو بعد از توافق هسته­ای را بیان کرده باشد.۰ نظر ۱۷ دی ۹۴ ، ۰۰:۲۱
فاطمه حیدری

توافق هسته ای میان ایران و آمریکا

ایران و آمریکا

۱ نظر ۱۶ دی ۹۴ ، ۲۳:۳۸
فاطمه حیدری

حسن روحانی روز چهارشنبه در مراسم بازگشایی مدارس کشور و آغاز سال تحصیلی 95-94 با طرح پرسش مهر از دانش‌آموزان و سرمایه‌های اصلی کشور خواست تا به این سوال که «به نظر شما بعد از انجام توافق هسته‌ای با 6 قدرت بزرگ دنیا  و لغو تحریم ها ، چه فرصت هایی پیش روی ما است و چگونه باید به بهترین وجه از این فرصت ها استفاده کنیم؟»، پاسخ دهند.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این فرصتها در ابعاد مختلف علمی، فناوری، دانش، محیط کار، اقتصاد، روابط با همسایگان و ایجاد شرایط بهتر برای زندگی و حل مشکلاتی نظیر محیط زیست و اشتغال جوانان قابل بررسی است، گفت: همه دانش‌آموزان و 13 میلیون پسر و دختری که کلاس درس را آغاز کرده‌اند و همه دانشگاهیان باید بدانند که با تلاش بزرگی که ملت ما و دیپلمات‌ها  در مذاکرات هسته‌ای انجام دادند، امروز فضای جدیدی پیش روی کشور قرار دارد و همه امید ما این است که با برداشته شدن غل و زنجیر‌های نابجا از دست و پای اقتصاد کشور در هفته‌های آینده بتوانیم از امکانات کشور برای رشد و توسعه بیشتر استفاده کنیم.

رییس جمهوری خطاب به دانش‌آموزان کشور گفت: هیچ‌وقت در شرایط فعلی خود راضی نباشید و به دنبال شرایط بهتر باشید زیرا این طرز تفکر مسیری است که می‌تواند زندگی ما را متحول کند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه دانش آموزان نباید فقط به مدرسه بیایند که تنها کتاب و درس بخوانند و توضیح دهند، تکلیف منزل را براساس کتاب‌ها، انجام دهند و چیزهایی یادبگیرند و پس از امتحان به کلاس دیگر بروند، اظهار داشت: مدرسه باید محیط شناخت برای دانش آموزان باشد و وظیفه شما شناخت دنیا، کشور و مسایل اطرافتان است شما باید فکر کنید که چگونه آینده و زندگی‌تان را بسازید بنابراین از همه چیز سوال کنید، زیرا کلید علم و ترقی و پیشرفت،  سوال کردن است.

رییس جمهوری ادامه داد: دانش‌آموزان هیچ‌گاه نباید از سوال کردن خجالت بکشند و در هیچ شرایطی هیچ دانش‌آموزی نباید همکلاسی و دوستش را بخاطر سوالی که شاید دقیق و یا به جا نبوده، مورد استهزا قرار دهد، یکدیگر را به سوال کردن تشویق کنید و مدام بپرسید که چرا اینگونه باید بخوانیم، چرا پایان ثلث ما باید اینگونه باشد. چرا محیط زیست ما دچار این وضعیت است؟

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه باید همه جا به فکر بهتر بودن و ارایه ایده های جدید باشیم، تلاش اولیا و مسئولان جامعه را برای برنامه‌ریزی و رقم زدن آینده و فردایی بهتر برای نسل جدید دانست و گفت: از جمع شما در دو دهه آینده، متخصصان کاردان، پزشکان متبحر، ادیبانی خلاق و هنرمندانی حضور خواهند داشت. هر کدام شما باید شغلی بر عهده بگیرید و آن شغل را به بهترین نحو انجام دهید. اگر همه به فکر آینده بهتر کشور باشیم و کشورمان را با دیگر کشورها مقایسه کنیم و بپرسیم گذشتگان برای ما چه کردند، شهدا، ایثارگران و کسانی که انقلاب کردند چه تلاش‌هایی برای کشور انجام دادند، می‌توانیم آینده بهتری را برای ایران طراحی کنیم.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه کشور برای ساختن آینده دانش آموزان بسیج شده است ، خاطر نشان کرد: بدانیم همه چیز در گرو علم و دانش است. از فرصت مدرسه به بهترین وجه استفاده کنیم. آینده، شغل، مقام و منزلت شما از همین کلاس‌ها، یادگرفتن‌ها، فهمیدن‌ها، مطالعه‌ کردن‌ها و گفتگوها بوجود می‌آید. این فرصت را قدر بدانید که بهترین سال‌های زندگی شماست.

دکتر روحانی در ابتدای این سخنرانی با بیان اینکه دو بهار در سال داریم یکی بهار آغاز فروردین و بهار طبیعت و دیگری بهار اول مهر، گفت: ‌بهار علم، اندیشه، مدرسه، دانشگاه، یادگرفتن، اولین تماس با همکلاسی‌ها و دیدار با آنان پس از  چند ماه تعطیلات، بهار مهر است؛ آغاز شکوهمند زندگی و دانش در کنار معلمان عزیز.

رییس جمهوری افزود: گل مهر، چقدر از گل فروردین زیباتر و مؤثرتر و برای همه ما دل‌انگیزتر است. بهترین محیط باید محیط مدرسه و علم باشد این محیط را معلمان و دانش‌آموزان با هم می‌سازند.

دکتر روحانی همچنین آغاز سال تحصیلی جدید را به همه دانش‌آموزان، آموزگاران، مدیران و مسئولان آموزش و پرورش، اولیا و همه جامعه فرهیخته و بزرگ ایران زمین تبریک گفت.

پیش از سخنان رییس‌ جمهوری، دکتر فانی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه این وزارتخانه در دو سال گذشته توانسته گام‌های مؤثری در توسعه و بسط عدالت آموزشی و ارتقاء کیفیت آموزش در کشور بردارد، گزارشی از عملکرد این وزارتخانه نظیر افزایش سهم مدارس غیردولتی، خرید خدمات آموزشی، فعال کرد شوراهای آموزش و پرورش توسعه و مشارکت دانش‌آموزان، افزایش کمک‌های خیرین، ارایه کرد و گفت: این وزارتخانه در راستای اجرایی و فراگیر شدن طرح رییس‌ جمهوری، اجرای سه زنگ طلایی مطالعه، انشاء و گفتگوی آزاد و نقادانه، گام‌های مؤثری برداشته است.

وی با بیان اینکه  بدون تردید پس از توافق هسته‌ای چرخ تولید در کشور حرکت سریع‌تری خواهد داشت از توسعه آموزش فنی و حرفه‌ای در نظام آموزشی کشور، خبر داد و اظهار داشت: این وزارتخانه با ایجاد زیرساخت‌های بنیادین و آینده پژوهانه تمام سعی خود را بر اجرای سند تحول آموزش و پرورش قرار داده است.

رییس‌ جمهوری در پایان با حضور در یکی از کلاس‌های مقطع ششم مدرسه پسرانه باقرالعلوم در منطقه 14 تهران با دانش‌آموزان و معلمان گفتگو کرد و هنگام خروج از مدرسه با حضور در جمع پدران و مادران دانش‌آموزان به ابراز احساسات آنان پاسخ داد.

۱ نظر ۱۶ دی ۹۴ ، ۲۳:۱۵
فاطمه حیدری